Europa2020-strategie vastgesteld door Europese regeringsleiders
Tijdens de EU-top van 17 juni hebben de Europese regeringsleiders de nieuwe economische strategie vastgesteld. Dit is het kader voor gecoördineerde beleidsmaatregelen die de lidstaten moeten treffen voor meer banen, meer innovatie en meer kennisintensieve, duurzame en insluitende groei.
(Artikel van het Kenniscentrum Europa decentraal.)
De Europese Raad bevestigde de kerndoelen die de Europese Commissie had voorgesteld en stemt in met de integrale richtsnoeren voor het economisch en werkgelegenheidsbeleid. Deze Europese doelen vormen de basis voor de op te stellen nationale doestellingen. In oktober wordt de discussie in de Europese Raad voortgezet, in het bijzonder over het innovatiebeleid en de toekomstige inzet van EU-instrumenten.
De nieuwe economische strategie moet Europa helpen sterker uit de crisis te komen door het concurrentievermogen te vergroten, een impuls te geven aan de productiviteit en het groeipotentieel, de sociale samenhang te bevorderen en de economische convergentie te versterken. Europa2020 verlegt het beleid van crisismanagement naar hervormingen op de middellange tot lange termijn die de groei en werkgelegenheid in de EU moeten stimuleren.
Kerndoelen bevestigd
In maart bereikten de regeringsleiders tijdens hun Voorjaarstop al overeenstemming over de contouren van de nieuwe strategie. Afgelopen donderdag namen zij besluiten over de inhoud. De Europese Raad heeft de vijf kerndoelen van de strategie bevestigd:
- Arbeidsparticipatie in de leeftijdsgroep 20-64 jaar op 75 procent brengen, door grotere participatie van jongeren, ouderen en laaggeschoolden en een betere integratie van legale immigranten;
- Betere voorwaarden voor innovatie, onderzoek en ontwikkeling (O & O), met het doel de gecombineerde publieke en private investeringen in deze sector op drie procent te brengen. De Commissie ontwikkelt een indicator die de O & O- en de innovatie-intensiteit weergeeft;
- Realisatie van de klimaat- en energiedoelstellingen (20-20-20);
- Verhoging van de onderwijsniveaus door de schooluitval onder de 10 procent te brengen en door het aandeel van de bevolking in de leeftijdsgroep 30-34 jaar dat hoger opgeleid is te verhogen tot ten minste 40 procent;
- Sociale insluiting bevorderen, met name door armoedereductie. Gestreefd wordt om ten minste 20 miljoen mensen uit de armoede te halen.
Met name de laatste twee doelstellingen hebben de afgelopen maanden voor veel discussie gezorgd. Uiteindelijk zijn de door de Commissie voorgestelde kerndoelen toch overgenomen. Voor wat betreft het meten van het aantal personen met een risico op armoede of uitsluiting is besloten dat de lidstaten zelf mogen kiezen uit drie indicatoren: armoederisico, materiële deprivatie of werkloze huishoudens.
Integrale richtsnoeren
De Europese Raad heeft politieke instemming gegeven aan de integrale richtsnoeren voor het economisch en werkgelegenheidsbeleid. Deze worden formeel aangenomen zodra het Europees Parlement er een advies over uit heeft gebracht. De richtsnoeren zijn de grondslag voor eventuele landenspecifieke aanbevelingen die de Raad aan de lidstaten kan geven. Lidstaten worden opgeroepen deze richtsnoeren centraal te plaatsen in hun nationaal beleid en de Europese Commissie hierover in het najaar te berichten.
Nationale doelen
Lidstaten moeten de vijf kerndoelen nu ten uitvoer leggen. De komende maanden moet duidelijk worden hoe specifieke beleidsmaatregelen ingezet kunnen worden om het groeipotentieel van de EU volledig te ontsluiten, in eerste instantie op het gebied van innovatie en energie. De voortgang zal regelmatig worden geëvalueerd. In overleg met de Commissie moeten de nationale doelen zo spoedig mogelijk worden vastgesteld. In Nederland heeft dit vertraging opgelopen omdat het opstellen van de nationale doelen aan een nieuw te vormen kabinet wordt overgelaten. Daarnaast moeten de lidstaten de voornaamste obstakels voor groei in kaart brengen. In de nationale hervormingsprogramma's moeten zij bovendien aangeven hoe zij deze gaan aanpakken.
Bijdrage van landbouw- en cohesiebeleid
Alle gemeenschappelijke beleidssectoren moeten de strategie ondersteunen, zo onderschrijven de Europese regeringsleiders in hun gepubliceerde conclusies. Een duurzame, productieve en concurrentiegerichte landbouwsector is van groot belang, gelet op het potentieel voor groei en banen in plattelandsgebieden. De Europese Raad onderstreept verder dat voor het succesvol uitvoeren van de strategie de economische, sociale en territoriale samenhang moeten worden bevorderd, evenals de infrastructuur.
Flagship initiatieven
De Europese Raad roept op tot het volledig uitvoeren van de maatregelen voor de ‘Digitale Agenda voor Europa', het eerste flagship initiatief dat de Commissie heeft gepresenteerd, en ziet uit naar de indiening van de overige initiatieven voor het einde van het jaar.
Bron: www.europadecentraal.nl
| Bijlage | Grootte |
|---|---|
| Conclusies Europese raad 17/6/2010 | 154.41 KB |
Verwante nieuwsberichten
-
Europese programma's en sociale economie: een win-win?!
-
Sociaal kopen. Gids voor de inachtneming van sociale overwegingen bij overheidsaanbestedingen
-
Sociale economie in de ontwerp-regelgeving voor EU-cohesiebeleid 2014 - 2020
-
Middenveld en sociale economie
-
Kleis wordt het “Kenniscentrum Sociaal Europa”.
-
Naar een Europese definitie voor sociale onderneming?