Europese organisaties en NGO Banktrack lanceren www.banksecrets.eu
Netwerk Vlaanderen lanceerde op 25 juni samen met Campagna per la Riforma della Banca Mundiale (It), Les Amis de la Terre (Fr), Platform (UK), SETEM (Sp) en Urgewald (Dui) de nieuwe website www.banksecrets.eu, met daarop schadelijke investeringen van de dertien grootste banken actief in Europa.
Uit voorafgaand onderzoek blijkt dat, ondanks de bankencrisis, de onderzochte financiële instellingen nog altijd ontransparante en schadelijke investeringen hebben lopen. De lancering van de site wordt vandaag onder de aandacht gebracht met straattheater in verschillende Europese hoofdsteden, onder de slogan "ontkleed de banken".
Nieuw onderzoek van zes lidorganisaties van de koepel Banktrack toont aan dat banken schadelijke bedrijven en projecten blijven financieren. Zo gaat er geld naar ondernemingen die op de zwarte lijst staan van ethische screeners omdat ze dictators ondersteunen, onomkeerbare milieuschade veroorzaken of controversiële wapens produceren zoals clusterbommen. De dertien onderzochte banken investeren samen 39,6 miljard euro in 14 omstreden ondernemingen en projecten.
Tussen 2005 en 2009 investeerden Banco Santander, Barclays, BBVA, BNP Paribas, Citigroup, Credit Agricole, Deutsche Bank, ING, Intesa Sanpaulo, HSBC, RBS, Société générale en Unicredit 39,6 miljard euro in 14 omstreden ondernemingen zoals clusterbomproducent Textron, het Chinese oliebedrijf PetroChina of de Indische mijnbouw onderneming Vedanta Resources. De 13 banken kenden aan de 14 omstreden ondernemingen voor in totaal 11,4 miljard leningen toe, ze regelden en onderschreven voor 10,5 miljard euro aandelen en obligatie uitgiftes en ze bezitten of beheren ervan 17,7 miljard dollar aandelen.
"Zulke schadelijke investeringen kunnen niet langer door de beugel. Financiële instellingen zouden bij hun investeringen rekening moeten houden met breed aanvaarde, maatschappelijke normen rond mens en milieu. Ze kunnen een ethische ondergrens invoeren, zodat er geen geld meer gaat naar dictators, ernstige milieuschade, controversiële wapens of mensenrechten schendingen", zegt Mathias Bienstman van Netwerk Vlaanderen. "De druk op de banken om komaf te maken met schadelijke investeringen zal groeien nu ze gered zijn met belastingsgeld. Maar de Europese financiële instellingen hoeven niet te wachten totdat ze legaal aansprakelijk worden voor schadelijke investeringen. Ze kunnen zich uit eigen beweging terugtrekken uit bijvoorbeeld de oliewinning in Birma of de productie van clusterbommen. Een aantal Belgische banken gaf al het goede voorbeeld. Banken kunnen hun invloed en middelen beter aanwenden voor belangrijke positieve projecten zoals de vergroening van de economie."
Op de website www.banksecrets.eu staat een wereldkaart met uitleg over de omstreden ondernemingen en projecten, een profiel per bank en informatie over hun schadelijke investeringen. Van op de site kan er ook een e-card verstuurd worden naar de CEO's van de belangrijkste Europese banken en zijn er links naar verschillende ethische banken.
Verwante nieuwsberichten
-
Oproep 2012/50001 "Uitbesteding intensieve begeleiding en bemiddeling naar werk 2"
-
Uw mening is welkom: Nieuwe oproepen Mensgericht ondernemen’ en ‘Innovatie’
-
Rechtzetting contingent Sociale Economie 2012
-
ESF: oproep 'Uitstroom Sociale Economie' - deadline 17/02/2012
-
Groepsaankoop Energie voor West-Vlaamse bedrijven
-
ESF: oproep 'Uitstroom Sociale Economie' - deadline 16/12/2011