Naar een Europese definitie voor sociale onderneming?
In de ‘single market act' (akte voor de interne markt), aangenomen in april 2011, worden de termen sociale markteconomie, ‘social bussiness' en sociale economie op verschillende plaatsen in de tekst door elkaar gebruikt. De Europese commissie heeft het Europees Economisch Sociaal Comité (EESC) gevraagd de terminologie te verduidelijken. In juli organiseerde het EESC een publieke hoorzitting rond de definiëring van sociaal ondernemerschap. Personen uit het werkveld schoven verschillende principes naar voren: sociale doelen boven winst, herinvestering van winst in het bedrijf, diverse verschijningsvormen met verschillende juridische structuren (coöperatieven, mutualiteiten, verenigingen en stichtingen), het leveren van diensten en producten op een markt en de specifieke werkwijze gekenmerkt door autonomie met sterke participatieve medebeslissingsprocedures van de betrokkenen.
De heer Vallens van de Europese Commissie, politieke coördinator DG Interne markt en diensten is voorstander van gemeenschappelijke kenmerken in plaats van een precieze definitie omdat deze een meer integrale aanpak toelaat. Hij herinnerde eraan dat voor het stimuleren van sociaal ondernemerschap de Europese Commissie eerst de financiering en de zichtbaarheid van sociale ondernemingen wil verbeteren en ook de regelgeving wenst te herbekijken.
Klik hier voor de bijdragen van de sprekers tijdens de publieke hoorzitting.
http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.events-and-activities-social-entrepreneurship-speeches
Op de goede weg: twee nieuwe resoluties die de deur openen naar de sociale economie
Het Europees Parlement heeft in juli twee nieuwe resoluties aangenomen waarin de sociale economie wordt vermeld en een rol wordt toebedeeld:
- Een resolutie behandelt de toekomst van de sociale diensten van algemeen belang. Het Europees Parlement erkent, onder meer de rol van de sociale economie in Europa en het belang ervan in het stimuleren van innovatie. Het benadrukt ook de noodzaak voor een strategisch beleid te voeren rond duurzame en eerlijke overheidsopdrachten. Het pleit ook voor een centrale rol voor coöperatieve banken.
- De andere resolutie doet aanbevelingen over maatregelen en initiatieven om de financiële, economische en sociale crisis aan te pakken. In deze resolutie roept het Europees Parlement lidstaten op het algemeen belang te beschermen. Het Europees Parlement stelt voor dat bij uitbesteding van diensten met een algemeen maatschappelijk belang (DAB), lidstaten de sociale economie ondersteunen en aanmoedigen om op te treden als dienstverleners. Ook verwijst deze resolutie naar de verklaring van 10 maart 2011 met betrekking de oprichting van Europese statuten voor mutualiteiten, verenigingen en stichtingen en de noodzaak voor een bredere Europese erkenning van de actoren in de sociale economie. Het Europees parlement spoort de Europese Commissie aan om stappen te ondernemen voor Europese statuten voor verenigingen, onderlinge maatschappijen en stichtingen, zodat ze kunnen werken op transnationaal niveau.
Verwante nieuwsberichten
-
Wat als... het DAEB-pakket nieuwe opportuniteiten biedt?
-
Europese Commissie publiceert de-minimisverordening voor DAEB
-
SAVE the date: 15 mei - Werkseminarie over staatssteun en diensten van algemeen belang
-
Webdoc : sociale verhalen gezocht!
-
Europese programma's en sociale economie: een win-win?!
-
Sociaal kopen. Gids voor de inachtneming van sociale overwegingen bij overheidsaanbestedingen